+38 050 421 49 58 - Гаряча лінія

+38 050 493 44 94 - Приймальня

+38 095 761 73 99, 46 37 25, 46 51 30 - Довідка. Абонентський відділ

44 25 77, +38 095 822 11 66 (цілодобово аварійна)

[email protected]

Чи бути опалювальному сезону?

19 травня на засіданні Комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Верховної Ради України, що відбулося під головуванням Андрія Геруса вирішувалася доля фактично усіх теплопостачальних підприємств України, що страждають від збиткових тарифів та космічних заборгованостей за газ.

На розгляд було винесено критично важливі для підприємств теплоенергетичного комплексу законопроєкти №3800-1 «Про внесення змін до Закону України «Про ринок природного газу» та інших законів щодо забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу» та №3508 «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення врегулювання заборгованості за спожиті енергоносії теплопостачальних та теплогенеруючих організацій, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення».

Проєкт закону №3800-1 представлено народним депутатом України Олексієм Кучеренком. Мета законопроєкту - списання штрафних санкцій, пені та небалансів, так званих «дутих» боргів, його схвалення дозволило б комплексно врегулювати проблеми накопичених боргів за природний газ. Проєкт закону не підтримали.

Асоціацією міст України було представлено інший надважливий законопроєкт №3508, який роз'яснює механізм врегулювання заборгованості за спожиті енергоносії. Основні його аспекти:
- надання можливості списання нарахованих штрафних санкцій і пені;
- реструктуризація нарахованого тіла боргу за використаний природний газ;
- накладення мораторію на подальше нарахування штрафних санкцій;
- комплексне розв'язання питання погашення, так званої, «різниці в тарифах»;
- створення комісій для визначення та врегулювання вказаних заборгованостей.

Палка дискусія між Андрієм Герусом та Олександром Слобожаном (виконавчий директор АМУ) не дала результату. Реальний стан справ залишився непочутим. На сьогодні усі міста України занепокоєні рішенням Кабміну про припинення дії ПСО з 20 травня. Надалі підприємства просто не мають змоги вийти на ринок природного газу, укладати договори й купувати його на умовах ринку, оскільки коштів на придбання просто немає. До того ж через заборгованості минулих років підприємства ТКЕ, незалежно від підпорядкування – чи то місцевим органам, чи то НКРЕКП, не матимуть змоги розпочати опалювальний сезон. На даному етапі повністю припиняється гаряче водопостачання у містах, де воно було, а надалі постає питання початку опалювального сезону.

На підтримку законопроєкту виступили заступниця міністра розвитку громад та територій України Наталія Хоцянівська і голова НАК «Нафтогаз України» Юрій Вітренко. Він наголосив, що борги за газ підприємств теплокомуненерго є об'єктивно обґрунтованими, адже підприємства не мали змоги застосовувати економічно об ґрунтовані тарифи через ряд законодавчих обмежень, а саме прийняття нового закону про житлово-комунальні послуги та дію Меморандуму, який унеможливлював підняття цін на тепло. За його словами, НАК «Нафтогаз України» підтримує прийняття вказаного законопроєкту, оскільки це один із шляхів на законодавчому рівні вирішити питання з нарахованою заборгованістю за природний газ, і в подальшому розпочати опалювальний сезон вчасно.

Всупереч будь-яким логічним доводам, законопроєкт №3508 був знятий Андрієм Герусом з розгляду Комітетом, а доля підприємств ТКЕ відсунута у довгу шухляду.

Питання подальшого існування централізованого опалення в Україні залишається відкритим.

Возможно, это изображение (текст)