Не може бути двох різних житлових будинків із абсолютно однаковим рівнем споживання тепла, бо кожен будинок індивідуальний. Навіть зовні схожі між собою будівлі матимуть різне теплоспоживання, адже, поряд з конструктивними особливостями будівлі, велику роль відіграє й організованість мешканців та їхнє бажання зменшити витрати на оплату послуг з опалення.
Саме тому термомодернізація багатоповерхівок – це дієвий інструмент, який дозволяє знизити споживання тепла і як результат суттєво зменшити суму в платіжці.
Як приклад, житловий будинок за адресою: пров. Парусний, 7А., мешканці якого провели модернізацію будинку: встановили ІТП і балансувальні клапани, повністю замінили систему опалення, встановили прилади-розподілювачі на батареях, провели термомодернізацію будинку, замінили вікна. Середній розмір місячної плати за опалення даного будинку у лютому 2024 року склав близько 12 грн/кв. м, тоді як їхні сусіди платять 25 і більше грн/кв. м.
«Власники житла, які активно використовують радіаторні термостати для регулювання свого теплового комфорту, платять ще менше. Зафіксований мінімум в одній з квартир склав 6,24 грн/кв. м. Тільки за рахунок економії на оплаті рахунків за опалення практично всі співвласники ОСББ вже повернули вкладені ними в повну модернізацію системи опалення свого будинку кошти», - коментують у службі збуту енергії ОКП «Миколаївоблтеплоенерго».
Звідси й виходить різниця у платіжках, у тому числі, не кажучи вже про якість отримуваних послуг. А до цього варто також додати і щорічну роботу (чи не роботу) ОСББ, керуючих компаній з внутрішньобудинковими мережами, від якої залежить розподіл тепла у будинку – промивка та гідравлічні випробування системи, ревізія запірно-регулюючої арматури, заміна її на повнопрохідну, дотримання проєктних перетинів внутрішньобудинкових комунікацій тощо.
Виконання подібних заходів ще вище підніме енергетичну ефективність централізованих систем опалення та забезпечить істотну економію для їх користувачів. Ще більший ефект може бути отриманий у разі комплексної реалізації термомодернізаційних заходів, коли поряд з модернізацією внутрішньобудинкової системи опалення виконуються роботи по утепленню будівлі – утеплюються зовнішні огороджувальні конструкції, змінюються вікна і вхідні двері на енергоефективні. Комплексна термомодернізація дозволяє в рази знизити споживання тепла будівель і вийти на європейські норми. В такому випадку ні автономні, ні індивідуальні системи опалення не зможуть конкурувати з централізованими.
Для довідки:
Термомодернізація багатоповерхівок це сукупність енергоефективних заходів - від проведення енергоаудиту, встановлення енергоефективного та регулювального обладнання до утеплення зовнішніх стін, які значно скорочують енергоспоживання населенням.