+38 050 421 49 58 - Гаряча лінія

+38 050 493 44 94 - Приймальня

+38 095 761 73 99, 46 37 25, 46 51 30 - Довідка. Абонентський відділ

44 25 77, +38 095 822 11 66 (цілодобово аварійна)

[email protected]

Роз’яснення щодо функціонування точок видачі очищеної води на базі ОКП «Миколаївоблтеплоенерго»

 Миколаївці, хочемо надати деякі роз’яснення щодо функціонування точок видачі очищеної води на базі ОКП «Миколаївоблтеплоенерго»

 ОКП «Миколаївоблтеплоенерго» забезпечує функціонування 79 точок видачі очищеної води на базі підприємства у різних районах міста Миколаєва.

 Джерелом водопостачання точок є свердловини і централізований водогін.

 У своїх публікаціях та на інформаційних табличках безпосередньо у місцях розташування точок видачі води ОКП "Миколаївоблтеплоенерго" завжди вказує, що здійснюється видача саме ОЧИЩЕНОЇ води. Для того, аби видавати питну воду, необхідне здійснення щоденного аналізу сертифікованою лабораторією з усіх 79 точок.

 Підприємство відповідально ставиться до якості води, що видається населенню, відтак за власної ініціативи щотижнево проводиться забір з кожної точки, що працює для населення, для подальшого лабораторного дослідження на базі ОКП «Миколаївоблтеплоенерго» на жорсткість, вміст солей, рН, сульфати, хлориди, залізо, магній, хлор, нітрати і т.д., аби мешканці отримували якісну воду.

 Уся вода, що видається населенню проходить очищення через системи зворотного осмосу.

 Зворотний осмос - це процес, при якому вода під тиском проходить через спеціальну напівпроникну мембрану, що затримує різні розчинені в ній мікроелементи з ефективністю до 96-99%.

 Вода очищується від різноманітних органічних, хімічних забруднень, хлору, солей тощо, а безпосередньо перед видачею ультрафіолетова лампа знищує ще й бактерії.

 Набираючи воду зі спеціальних роздавачів потрібно впевнитися, що тара, куди ви її набираєте є чистою. До речі, самі форсунки (звідки тече вода) руками чіпати не варто, щоб не залишати мікроби – подбайте про своє здоров’я та здоров’я оточуючих.

 Набираючи воду з-під крану зі шлангом, краще уникнути його контакту з внутрішньою поверхнею вашої тари, аби уникнути розповсюдження різних мікроорганізмів, що існують на поверхні на відкритому повітрі.

 У будь-якому разі очищену воду краще вживати після кип’ятіння, щоб убезпечити себе.